2013. július 1., hétfő

Mongol invázió


Nem  volt egyszerű, mivel Mongóliáról nem sok az ismeretem.
Bizonyára nem csak nekem: első gondolatom vele kapcsolatban Dzsingisz kán és az őt övező legenda, amiről elég sokat olvashattunk.

Kevés vitatottabb személyisége van a történelemnek, mint Dzsingisz kán. Neve hovatovább egyet jelent a kegyetlenséggel, az esztelen vérengzéssel, a szadizmussal, egyet jelent a rombolással, a népirtással, a vandalizmussal.. Dzsingisz nevét még napjainkban is babonás tisztelet övezi, bár a nagykán alakja egyre messzebbre tűnik a legendák ködében.
Minden kétséget kizáróan a mai napig a leghíresebb mongol a világon, s máig a mongol nemzeti öntudat megtestesítője.
Dzsingisz kán történelmi szerepének az értékelése nem egyszerű feladat, mivel bármiféle objektív igazságkeresés jegyében sem tudunk megfeledkezni a vérnek és könnynek arról a tengeréről, amely a hódítások nyomán tört fel Ázsia földjéből.. A mongol seregek tevékenysége nyomán pusztított az éhínség és a döghalál. A hódítások után azonban új államok születtek, melyek sajátosan egyesítették magukban a letelepedett népek szorgalmát a pusztalakók dinamizmusával. Az is sajátossága még a tragikus események elemzéseinek, hogy szinte kivétel nélkül nem mongol források alapján készültek, melyek tudatosan színezik az események valóban kegyetlen vonásait, s olyan rémtetteket is a hódítóknak tulajdonítanak, amelyek valójában meg sem történtek.

Mivel a birodalom területe hatalmas volt, Dzsingisz kán nagyban befolyásolta az ázsiai országokat, legjobban Kínát és Oroszországot Eltörölte a korábbi arisztokráciát minden meghódított területen. Seregei rengeteg szenvedést okoztak a megtámadott országoknak, egész  népeket írtottal ki. A hatalom megszilárdulása után voltak Dzsingisznek haladó intézkedései is. Megalkotta az addigi legnagyobb postai szolgálatot és elterjesztette a mongolok között az egységes ábécét, annak ellenére, hogy analfabéta volt. Nem tűrte a kínzásokat, adómentesítette az orvosokat és tanárokat, megengedte a vallásszabadságot


A tatárjárás az Európa elleni mongol inváziót, ezen belül Magyarország 1241-42-es megszállását jelenti. A mongolok támadása a  13.századi Európa történelmének egyik meghatározó eseménysorozata volt
A mongolokat a magyar történetírók tévesen tatároknak nevezték, mivel a  Fekete-tengertől  északra élő  törk nyelvű  népcsoportok egy része behódolt a mongoloknak, felvette az egyik mongol törzs, a ta-ta nevét, és segédnépként részt vett a mongolok hadjárataiban. A tatárjárások borzalmait és a lakosság felháborodását jól tükrözi a magyar népnyelv, amely a tatár népnév elé gyakran tette oda a kutyafejű jelzőt.

Tehát a témánál maradtam és egy, a mindent lángba boritó harci jelenetet varrtam meg,
saját festésű selyem molinóval dolgoztam aplikálássa,fekete alapra , felületén shívázva.
 valóságban a színe sokkal élénkebb, ha sikerül nappali fénynél élethűbb képet fotóznom, kicserélem..

5 megjegyzés:

Bob írta...

Nagyon jol nez ki! Csupa narancs! :) azonnal beleszerettem! :)

Márta néni azéris írta...

Nagyon félelmetes. Kevés eszközzel is lehet nagyon hatásosat varrni. Már kezdem is építeni a Nagy Falat.

Bejus70 írta...

Életteli! Na, de milyen jó, hogy valami 600 évvel később pottyantott ide a gólya!

dixike12 írta...

Nagyon szép ez kép, és a háttér tényleg lenyügöző, külön köszönet a részletes történelmi leirásért.

Polyák Ildikó írta...

Csúcs, Nóra! Baromira átjön a gondolat. Az Attraction jutott eszembe.