A város déli kapuja (Namdaemun) egy kő alapra fából épült, két szintes, pagoda alakú cserép tetős épület. 1398-ban készült el.
Elkészülte után viszonylag hamar, már 1447-ben renoválni kellett, ahogy azóta többször is. A látogatók előtt 1907-ben zárták be, végül csaknem száz év múlva, 2006-ban nyitották meg ismét. Szöul legrégebbi faépítményét 1962-ben nyilvánították Dél-Korea első számú nemzeti kincsévé.
A kapu hajdanán Szöul legfontosabb ki-és bejárata volt, a környékén ázsia-szerte híres piac működik a mai napig.
Dél-Korea egyik legnagyobb nemzeti kincse tavaly februárban leégett. A faszerkezetes épület megsemmisült .
A szöuliak döbbenten nézték végig, ahogy a Namdaemún-kaput elemésztik a lángok.
360 tűzoltó próbálta meg eloltani a lángoló építményt, de nem sikerült megakadályozni a 610 éves, fából készült építmény pusztulását.
Az elsődleges becslések szerint a Namdaemun újjáépítése három évet és 3,8 milliárd forintnak megfelelő összeget emészt majd fel. Szerencse a bajban, hogy az építményről 2006-ban részletes dokumentációk készültek.
Az elkövető egy 69 éves nyugdíjas ( Csae Dzson-ki ) már nem volt ismeretlen előttük, 2007-ben egy szöuli palotában próbált tüzet okozni, de akkor még megúszta felfüggesztett börtönnel és pénzbüntetéssel. A tettes azzal magyarázta akcióit, hogy az állam tíz évvel ezelőtt nem fizetett neki elég kompenzációt kisajátított házáért. Állítólag más támadásokat is tervezett, egyebek mellett katasztrófát akart előidézni a szöuli tömegközlekedésben, de végül elállt tervétől, mert nem akart emberi áldozatokat. A Namdaemún-kaput szemelte ki végül, a rendőrség szerint annak gyenge biztonsági őrizete miatt. Egy létrán mászott fel az épület első emeletére, higítót locsolt szét, majd meggyújtotta. 10 év börtön büntetésre ítélték.
2 megjegyzés:
Anikó, köszi, ez nagy segítség volt :-)
Kösz, ettől meg lehet indulni. Csak még vannak gátló tényezők. De jó lesz. Enyém az égés
Megjegyzés küldése